Navy Boot Camp Book 1997 Division 510 The Keel
Roster for Recruit Division 510 for 1997, United States Naval Training Center, Great Lakes, Illinois. Division Commanders: RM1 Ray Hampton and BM2 (SW/CC) Ronald J. McMiller. 66 Men Graduated 21 November 1997.
Division 97-510 Leadership
- DIVISION COMMANDER
RM1 RAY HAMPTON - DIVISION COMMANDER
BM2(SW/CC) RONALD J. MCMILLER - RECRUIT CHIEF PETTY OFFICER
SWINNEY CHRISTOPHER D.
BRONX, NY - ASST. RECRUIT CHIEF PETTY OFFICER
VANCLEAVE CHARLES D.
QUEENS, NY - DIVISION YEOMAN
ELFREICH RYAN C.
EVANSVILLE, IN - MASTER AT ARMS
RINGOTT CALVIN A.
FLORISSANT, MO - STARBOARD WATCH SECTION LEADER
WILCKENS MICHAEL E.
LAUREL, DE - PORT WATCH SECTION LEADER
TRUDELL ZACKARY J.
INCHELIUM, WA - EDUCATIONAL PETTY OFFICER
SMITH MICHAEL A.
CHATHAM, IL
Division 97-510 Recruit Roster
- DAVID E. ALLOWAY
RICHMOND, VA - ANTHONY E. BAILEY
HOUSTON, TX - HAVEN BARRETT
CRAIG, CO - DANA BLAIR
WINFIELD, IL - ADRIEN J. BROWN
HOUSTON, TX - BROWN JOE D.
OMAHA, NE - ORLANDO I. CALLOWAY
LITHONIA, GA - MAURICE L. CARR
FORT WASHINGTON, MD - MARCOS CEJAS
GLEN COVE, NY - JEREMY J. CERVENCA
CENTRAL POINT, OR - CHRISTOPHER M. CID
SPRING, TX - ALAN E. CIOLKOSZ
MANCHESTER, CT - MATTHEW J. DOLAN
SOMERVILLE, NJ - TYRONE DUNHAM
SEAT PLEASANT, MD - RYAN M. DYRO
OVERLAND PARK, KS - CHARLES EDWARDS
FLINT, MI - SHANE W. FALZ
HUGO, MN - STEVEN L. FLAKES
POLKTON, NC - JOSE A. GALVEZ
HEMPSTEAD, NY - MARCUS GATES
ATLANTA, GA - DELON GILLHUYS
BROOKLYN, NY - HARRY GILLES
EAST ORANGE, NJ - JAIME GONZALEZ
SCOTTSDALE, AZ - ROBERT J. HAMILTON
KANSAS CITY, MO - RYAN M. HITCHCOCK
TUCSON, AZ - WESLEY A. HOLMES
GREENLAND, AR - JASON R. HOSTETLER
ESPYVILLE, PA - MARLON JACKSON
BROOKLYN, NY - TROY C. JUDGE
SUSSEX, NJ - JEREMY K. MARKS
IVOR, VA - ANTONIO MAYZE
HAMPTON, VA - ANTONIO D. McCLOUD
CLEMMONS, NC - JOSEPH H. MELTON
GAITHERSBURG, MD - DONALD R. MILLER
NEW ALBANY, IN - MICHAEL E. MILLIGAN
BELLEVILLE, IL - CHRISTOPHER J. MILLS
CRANDON, WI - MARQUIES B. MITCHELL
DECATUR, GA - VICTOR A. MUNOZ
EL PASO, TX - BRIAN J. PASTER
ELIZABETH, NJ - STEVEN PEDRO
FALL RIVER, MA - WATHANAK PRAK
RICHMOND, VA - GREGORY P. RAKUSHIN
PARMA, OH - CESAR A. RODRIGUEZ
NEWARK, NJ - SEUY R. ROMAIN
BROOKLYN, NY - SAMUEL F. RUBY
EL PASO, TX - JAMIE J. SERENO
PAINTED POST, NY - TARAK H. SHAH
ISELIN, NJ - ADAM I. SIPPEL
SCHALLER, IA - FLOYD C. SPRIGGINS
PORT ARTHUR, TX - TIMOTHY STANLEY
BELLEVILLE, IL - ALDRIN D. STARKS
AIKEN, SC - DANIEL D. ST. HILAIRE
EAST HARTFORD, CT - BLAS R. TARANGO
EL PASO, TX - FERNANDO A. VALENZUELA
ROCKVILLE, MD - CAMERON D. WATHEN
AURORA, CO - JEREMY M. WATKINS
MOSCOW, ID - LAURENCE W. WESTENDORF
WICHITA, KS - JAMES WILLIAMS
HICKORY, NC - MICHAEL P. WISNEFSKI
OCONUMOWOC, WI - CHRISTOPHER M. KYC
NORTH ARLINGTON, NJ - MATTHEW L. McCAULEY
GRAFTON, WV - DAVID NARANJO
MIAMI, FL - JEOFFREY F. SAN JUAN
QUEENS, NY - KEITH W. SCHUENEMAN
TUCSON, AZ - MARK J. ST. HICLAIRE
CHESHIRE, MA - JELESMAIRE W. WOODS
CHRISTIANSTED, U. S. VIRGIN ISLANDS
Division 97-510 Recruit Graduation Ceremony
21 NOVEMBER 1997
0945
REVIEWING OFFICER
VICE ADMIRAL HENRY C. GIFFIN, III, USN
COMMANDER
NAVAL SURFACE FORCE U.S. ATLANTIC FLEET
Ceremonial Drill Unit | Recruit Chief Petty Officer (RCPO) | Instructor |
---|---|---|
Drill Team | SR ORTEGA Div. 946 | BM1 PEPIN |
Band | SR REED Div. 946 | MUCS LA PEAN |
Bluejacket Choir | SR SALAL Div. 946 | Mr. G. NEVIL |
Honor Guard | SR MALLALLY Div. 945 | EWCS DOVEY |
State Flags | SR DULL Div. 901 | OTA I BORDLEY |
GRADUATING DIVISIONS
DIV | Division Commander | Division RCPO | Division Honor Recruit |
---|---|---|---|
503 | BUC R.L. ELLIS BM2 S.H. FRASER |
SR R.C. HEADS | SR G.C. LINO |
504 | BM1 T.R. SAUTNER SHI B.L. TRACEY |
SR B.J. CURLESS | SR R.H. BOWERSOX |
505 | MMC(SW) M.D. WILSON SMI(SW) G.S. KNAPP |
SR J.J. JOHNSON | SR J.S. PARHAN |
506 | MM1 A.O. DELACRUZ CE1 A.L. DELANEY |
SR D.L. MURRELL | SR D.M. CHAPMAN |
507 | MS1(SW) MJ. JONES MMI(SW) A.L. JOHNSON |
SR G.D. MCCLEANGREEN | SR S. REYNOLDS |
508 | EMC(SW) J.A. LARGE HTC(SW) P. WILKERSON |
SR M.O. MALMGREN | SR J.A. DILOY |
509 | GSEC E.L. NEWTON AME2 C. FELDMAN |
SR J.J. BRONCO | SR P.L. WILLIAMS |
510 | RM1 R. HAMPTON BM2(SW) R. MCMILLER |
SR C. SWINNEY | SR C.A. RINGO II |
945 | EWCS(SW/AW) B.K. DOVEY DCC(SW/AW) J.G. NEAL AK2 Y. MONTGOMERY |
SR M.K. EATON | SR E.M. STAERK |
AWARD RECIPIENTS
- UNITED SERVICES ORGANIZATION AWARD
SR JOSHUA BROCKINGTON, DIVISION 508
LACROSSE, FLORIDA - RETIRED OFFICERS ASSOCIATION LEADERSHIP AWARD
SR MAX M.O. MALMGREN, DIVISION 508
LAPLACE, LOUISIANA - NAVY LEAGUE AWARD
SR ERIK H. VINING, DIVISION 508
MEMPHIS, TENNESSEE - SONS OF THE AMERICAN REVOLUTION ACADEMIC EXCELLENCE AWARD
SR ROBERT T. CLAPP, DIVISION 509
CLEVELAND, OHIO - MILITARY ORDER OF THE WORLD WARS AWARD
SR SCOTT E. TREADWAY, DIVISION 505
MADISON, NORTH CAROLINA
Navy Boot Camp Recruit Photos - Division 97-510
Division 97-510 Recruits, Page 1
Division 97-510 Recruits, Page 2
Division 97-510 Recruits, Page 3
Division 97-510 Recruits, Page 4
Division 97-510 Recruits, Page 5
Division 97-510 Recruits, Page 6
Division 97-510 Recruits, Page 7
Division 97-510 Recruit Graduation Review