Navy Boot Camp Book 1997 Division 509 The Keel
Roster for Recruit Division 509 for 1997, United States Naval Training Center, Great Lakes, Illinois. Division Commanders: GSEC(SW) E. L. Newton and Amez C. P. Feldman. 74 Men Graduated 21 November 1997.
Division 97-509 Leadership
- DIVISION COMMANDER: GSEC(SW) E. L. NEWTON
- DIVISION COMMANDER: AMEZ C. P. FELDMAN
Division 97-509 Recruit Roster
- RECRUIT CHIEF PETTY OFFICER
BRONCO JEFFREY J.
MORRISTOWNSHIP, NJ - ASST. RECRUIT CHIEF PETTY OFFICER
WASHINGTON BENJAMIN J.
MONROE, LA - DIVISION YEOMAN
WILLIAMS PRIESTLY L.
NEWPORT NEWS, VA - MASTER AT ARMS
BURNETT MONTRELL
MILWAUKEE, WI - STARBOARD WATCH SECTION LEADER
FOLEY JAMES R.
TUSTIN, CA - PORT WATCH SECTION LEADER
COX EARL N.
BROOKLYN, NY - EDUCATIONAL PETTY OFFICER
CLAPP ROBERT T.
CHARDON, OH - ASCHOFF SEAN P.
BROOKLYN CENTER, MN - BARTH CHRISTOPHER A.
LORAIN, OH - BECKSTROM CHARLES M.
WEST JORDAN, UT - BOYD RUBIN S.
COLUMBIA, SC - CAPPS BENJAMIN W.
COLUMBUS, GA - CHAPPELL ERIC C.
HERTFORD, NC - COLBERT RICHARD B.
MINDEN, LA - CONNER STEPHEN D.
GUFFEY, CO - COTTO EDUARDO
BAY CITY, MI - CREEK CHRISTOPHER B.
TOEKA, KS - DAILEY BENJAMIN J.
JERSEY CITY, NJ - DECKER JOE B.
ROCKWALL, TX - DEVEAU THOMAS M.
WAKEFIELD, MA - FLAKE WADE C.
EVANSVILLE, IN - FLORES DAVID J.
COPPERAS COVE, TX - FLORES ELI G.
SAN DIEGO, CA - FOCHT CHRISTOPHER J.
RICHLAND, NJ - FRAZIER DARRELL W.
LOUISVILLE, KY - GARDENER WILLIAM B.
NORMAN, OK - GARRETT MELEEKE E.
BIRMINGHAM, AL - GILBERT JERRY J.
JACKSONVILLE, AL - GILBERT RICHARD T. S.
ALBANY, OR - GOODALL JEFREY A.
GLEN CARBON, IL - HAMMOND THURMAINE D.
NORTH CHARLESTON, SC - HEANANDEZ EDWIN P.
HOLTSVILLE, NY - HERRING NATHAN B.
SALTILLO, MS - HOLMSTEN STEPHEN D.
DERRY, NH - HOUSE OMYER D.
ATLANTA, GA - JACKSON KENJI L.
BUEN PARK, CA - JORDAN JOHN
MANSON, NC - JOSEPH RICARDO
FAYETTEVILLE, NC - KING DUAN L.
MORENO VALLEY, CA - KLUGECOUTTOLENC VICTOR H.
SALINAS, CA - LLOYD EVERETT J.
SOUTH BEND, IN - LODGE GARETH A.
LITTLETON, MA - LOWE BRIAN K.
BRUCETON, TN - McALISTER DAVID S.
BROOKLYN, NY - McCANTS JUAN D.
MOBILE, AL - MENDENHALL ROBERT I.
ODESSA, TX - MILLER JOSH I.
CHERRY LOG, GA - MILLER RICHARD A.
SAN ANTONIO, TX - MITCHELL CASEY
MILWAUKEE, WI - MOE ROBERT K.
GRANGER, WA - OGREN ROBERT B.
PENSACOLA, FL - PERRY KEITH D.
ANCHORAGE, AK - RAMIREZ MARIO I.
LACEY, WA - REEVES DANNY R.
CLEVELAND, TN - RIVERA ANGEL L.
CHICAGO, IL - ROACH CHARLES M.
FLOWER MOUND, TX - ROBERTSON WADE A.
HENDERSON, TX - SCHOLEFIELD RICHARD A.
GLENDALE, IL - SELFE GABRIEL J.
BREWSTER, MA - SOLIS ALFREDO
FABENS, TX - SPENCER ADAM J.
NAPAVINE, WA - STOCKEY JOSEPH J.
EASTLAKE, OH - STROPE RYAN J.
APALACHIN, NY - SUMLIN DARRYL D.
SILAS, AL - THOMPSON LARRY
CASSATT, SC - WELLS DALE D.
NASHVILLE, TN - WERNER TRENTON W.
SCHALLER, IA - WHEELER JASON L.
CEDAR RAPIDS, IA - WILCZEWSKI DESMOND D.
MONTGOMERY, AL - WILLIAMS FLOYD S.
LOWELL, AR - WILLIAMS STANLEY E.
COLLEGE PARK, GA - WITHROW MICHELF
COLUMBUS, OH - VARGO II GREGORY
MUNICE, IN - ZELIGMAN GREGORY L.
TUCSON, AZ
Division 97-509 Recruit Graduation Ceremony
21 NOVEMBER 1997 0945
REVIEWING OFFICER: VICE ADMIRAL HENRY C. GIFFIN, III, USN
COMMANDER,
NAVAL SURFACE FORCE U.S. ATLANTIC FLEET
Ceremonial Drill Unit | Recruit Chief Petty Officer | (RCPO) | Instructor |
---|---|---|---|
Drill Team | SR ORTEGA | Div. 946 | BM1 PEPIN |
Band | SR REED | Div. 946 | MUCS LA PEAN |
Bluejacket Choir | SR SALAL | Div. 946 | Mr. G. NEVIL |
Honor Guard | SR MALLALLY | Div. 945 | EWCS DOVEY |
State Flags | SR DULL | Div. 901 | OTA1 BORDLEY |
Graduating Divisions
DIV | Division Commander | Division RCPO | Division Honor Recruit |
---|---|---|---|
503 | BUC R.L. ELLIS BM2 S.H. FRASER |
SR R.C. HEADS | SR G.C. LINO |
504 | BMI T.R. SAUTNER SH1 B.L. TRACEY |
SR B.J. CURLESS | SR R.H. BOWERSOX |
505 | MMC(SW) M.D. WILSON SM1(SW) G.S. KNAPP |
SR J.J. JOHNSON | SR J.S. PARHAN |
506 | MM1 A.O. DELACRUZ CE1 A.L. DELANEY |
SR D.L. MURRELL | SR D.M. CHAPMAN |
507 | MS1(SW) MJ. JONES MM1(SW) A.L. JOHNSON |
SR G.D. MCCLEANGREEN | SR S. REYNOLDS |
508 | EMC(SW) J.A. LARGE HTC(SW) P. WILKERSON |
SR M.O. MALMGREN | SR J.A. DILOY |
509 | GSEC E.L. NEWTON AME2 C. FELDMAN |
SR J.J. BRONCO | SR P.L. WILLIAMS |
510 | RMI R. HAMPTON BM2(SW) R. MCMILLER |
SR C. SWINNEY | SR C.A.RINGO II |
945 | EWCSISW/AW) B.K. DOVEY DCC(SW/AW) J.G. NEAL AK2 Y. MONTGOMERY |
SR M.K. EATON | SR E.M. STAERK |
Division Awards and Honors
- UNITED SERVICES ORGANIZATION AWARD
SR JOSHUA BROCKINGTON, DIVISION 508
LACROSSE, FLORIDA - SONS OF THE AMERICAN REVOLUTION ACADEMIC EXCELLENCE AWARD
SR ROBERT T. CLAPP, DIVISION 509
CLEVELAND, OHIO - RETIRED OFFICERS ASSOCIATION LEADERSHIP AWARD
SR MAX M.O. MALMGREN, DIVISION 508
LAPLACE, LOUISIANA - MILITARY ORDER OF THE WORLD WARS AWARD
SR SCOTT E. TREADWAY, DIVISION 505
MADISON, NORTH CAROLINA - NAVY LEAGUE AWARD
SR ERIK H. VINING, DIVISION 508
MEMPHIS, TENNESSEE
Navy Boot Camp Recruit Photos - Division 97-509
Division 97-509 Recruits, Page 1
Division 97-509 Recruits, Page 2
Division 97-509 Recruits, Page 3
Division 97-509 Recruits, Page 4
Division 97-509 Recruits, Page 5
Division 97-509 Recruits, Page 6
Division 97-509 Recruits, Page 7
Division 97-509 Recruit Graduation Review